Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155
Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155 | Program Call Center: Luni - Vineri, 9:00 - 18:00
Stimati clienti, datorita sarbatorilor Pascale este posibil sa apara intarzieri in livrarile coletelor. Ne cerem scuze pentru inconvenient. Paste fericit, plin de sanatate!

OTC - ANDM
Producator: SANOFI
Data de expirare produs: 31.01.2025

Antinevralgic Sinus combina efectul a trei ingrediente active: Paracetamol, Fenilefrina si Cafeina care actioneaza rapid si eficient impotriva simptomelor de raceala si gripa: dureri sinusale, febra, cefalee, nas infundat, dureri musculare si articulare.

 

Antinevralgic Sinus, 12 comprimate filmate, Sanofi

paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina

în stoc
Rating:
100 % of 100
10,60 RON

Beneficii Antinevralgic Sinus:

Cafeina grabeste instalarea efectului analgezic al Paracetamolului
Actioneaza in 15 minute
Reduce febra si amelioreaza durerea prin continutul de Paracetamol

Reduce congestia nazala (nas infundat) prin continutul de Fenilefrina
Reduce oboseala si somnolenta prin continutul de Cafeina
Actiune tripla: analgezic, decongestionant si de reducere a febrei

Ingrediente Antinevralgic Sinus:

Fiecare comprimat filmat contine Paracetamol 500 mg, Cafeina 25 mg si Clorhidrat de Fenilefrina 5 mg.

Mod de administrare Antinevralgic Sinus:

Vârstă

Greutate

Doză unică

Doză maximă zilnică

Interval minim între două doze

Adolescenţi cu vârsta peste 12 ani

33-43 kg

1 comprimat

4 comprimate

6 ore

Adolescenţi şi adulţi

43-65 kg

1 comprimat

6 comprimate

4 ore

Adulţi

 peste 65 kg

1-2 comprimate

8 comprimate

4 ore

Daca aveti probleme cu inima, rinichii sau ficatul adresati-va medicului pentru recomandari.

Mai multe informații
Prospect OTC

Prospect: Informaţii pentru pacient

Antinevralgic Sinus comprimate filmate

Paracetamol/Cafeină/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Luaţi întodeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Ce găsiţi în acest prospect:

1. Ce este Antinevralgic Sinus şi pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Sinus

3. Cum să luaţi Antinevralgic Sinus

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Antinevralgic Sinus

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Antinevralgic Sinus şi pentru ce se utilizează

Antinevralgic Sinus ameliorează eficient multe dintre simptomele răcelii şi gripei. Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstrucţia nazală, durerile de la nivelul sinusurilor şi durerile în gât, durerile musculare şi durerile articulare.

Acest medicament conţine o combinaţie de trei substanţe active. Paracetamolul reduce febra şi ameliorează durerea, fenilefrina ameliorează congestia sau obstrucţia nazală şi cafeina grăbeşte instalarea efectului paracetamolului de ameliorare a durerii şi ajută la reducerea oboselii şi somnolenţei.

Acest medicament este indicat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Sinus

Nu luaţi Antinevralgic Sinus dacă

sunteţi alergic la paracetamol, cafeină, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).

aveţi tensiune arterială mare sau boală severă a inimii.

aveţi diabet zaharat.

aveţi o afecţiune severă a ficatului.

aveţi hiperactivitate a glandei tiroide (hipertiroidism).

aveţi glaucom cu unghi închis.

aveţi retenţie de urină (lipsa capacităţii de a urina).

aveţi o tumoră vasculară în apropierea rinichiului (feocromocitom).

urmaţi tratament cu:

  ∙ medicamente pentru tratamentul depresiei (inhibitori de monoaminooxidază şi antidepresive triciclice)(vezi mai jos punctul „Antinevralgic Sinus şi alte medicamente”).

  ∙ medicamente simpatomimetice, inclusiv cele administrate pe căi diferite, de exemplu oral şi topic (medicamente cu administrare la nivelul nasului, urechii externe sau ochilor).

Dacă nu sunteţi sigur că oricare dintre situaţiile de mai sus se aplică cazului dumneavoastră, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să luaţi Antinevralgic Sinus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

aveţi afecţiuni ale ficatului sau rinichilor,

aveţi un tip de anemie denumit anemie hemolitică,

sunteţi alergic la acid acetilsalicilic şi/sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene,

medicul dumneavoastră v-a spus că aveţi un număr scăzut de globule albe în sânge,

aveţi probleme cu consumul de alcool,

aveţi o creştere în volum a prostatei,

aveţi sindrom Raynaud (manifestat prin modificări ale culorii pielii şi senzaţie de frig),

aveţi astm bronşic;

aveţi un deficit al enzimei numită glucozo-6-fosfat dehidrogenază.

Antinevralgic Sinus este indicat pentru tratamentul durerii şi febrei asociate cu nas înfundat. Dacă nu aveţi nasul înfundat, ci doar durere şi febră, este preferabilă administrarea de medicamente cu o singură substanţă activă (cele care conţin doar paracetamol pentru durere şi febră sau o substanţă cu efect decongestionant pentru nasul înfundat).

Nu utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol, medicamente cu efect decongestionant sau medicamente pentru răceală şi gripă în acelaşi timp cu Antinevralgic Sinus fără să vă adresaţi unui medic pentru recomandări.

Utilizarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate avea risc de afectare severă a ficatului.

Copii

Medicamentul nu este indicat la copii cu vârsta sub 12 ani.

Antinevralgic Sinus împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Nu utilizaţi Antinevralgic Sinus dacă luaţi:

∙ orice alt medicament care conţine paracetamol.

∙ medicamente pentru răceală şi gripă.

∙ medicamente pentru tratamentul congestiei nazale (nas înfundat).

∙ medicamente antidepresive în prezent sau aţi luat în ultimele două săptămâni, cum sunt medicamente din grupul inhibitorilor de monoaminooxidază, de exemplu moclobemidă sau antidepresive triciclice, de exemplu amitriptilină, nortriptilină, dosulepină, imipramină, clomipramină (vezi mai sus punctul ”Nu luaţi Antinevralgic Sinus”).

∙ medicamente simpatomimetice (vezi mai sus punctul 2 ”Nu luaţi Antinevralgic Sinus”).

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a începe să utilizaţi Antinevralgic Sinus, dacă urmaţi tratament cu:

∙ medicamente utilizate pentru tratamentul greţei şi vărsăturilor (metoclopramidă sau domperidonă).

∙ colestiramină (utilizată pentru scăderea concentraţiei grăsimilor din sânge).

∙ medicamente utilizate pentru subţierea sângelui (warfarină şi alte substanţe care contracarează efectul vitaminei K).

∙ medicamente utilizate în tratamentul unor variate afecţiuni ale inimii (vasodilatatoare,beta-blocante, digoxină).

∙ medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină, topiramat sau lamotrigină).

∙ medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină sau izoniazidă).

∙ unele antibiotice (flucloxacilină).

∙ zidovudină (pentru tratamentul infecţiei cu HIV şi în stadiul SIDA al acesteia).

∙ medicamente utilizate în tratamentul migrenei (ergotamină sau metisergidă).

∙ acid acetilsalicilic şi alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.

∙ medicamente utilizate pentru sedare, anestezie (barbiturice).

∙ sunătoare (un remediu natural folosit în tratamentul depresiei, tulburărilor de somn, etc.).

∙ medicamente pentru prevenirea sarcinii (contraceptive orale).

Antinevralgic Sinus împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Nu consumaţi băuturi alcoolice pe durata tratamentului. Administrarea concomitentă de alcool poate duce la afectarea ficatului. Dacă utilizaţi Antinevralgic Sinus, reduceţi consumul de medicamente, alimente şi băuturi care conţin cafeină. Consumul excesiv de cafeină poate produce agitaţie, incapacitate de a adormi şi accelerare a ritmului bătăilor inimii.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu este recomandată administrarea medicamentului Antinevralgic Sinus la femeile gravide şi la cele care alăptează.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

La persoanele susceptibile, medicamentul poate produce ameţeli; prin urmare, poate afecta în mod negativ activităţile care necesită atenţie. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă vi se întâmplă acest lucru.

3. Cum să luaţi Antinevralgic Sinus

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Dozele individuale şi dozele zilnice maxime de Antinevralgic Sinus în funcţie de vârstă şi greutate sunt prezentate în tabel.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Vârstă

Greutate

Doză unică

Doză maximă

Interval minim

 

 

 

zilnică

între două doze

Adolescenţi cu vârsta

33-43 kg

1 comprimat

4 comprimate

6 ore

peste 12 ani

 

 

 

 

Adolescenţi şi adulţi

43-65 kg

1 comprimat

6 comprimate

4 ore

 

>65 kg

1-2 comprimate

8 comprimate

4 ore

Pacienţi cu insuficienţă hepatică sau renală:

Adresaţi-vă medicului pentru ajustarea dozelor înainte de a utiliza acest medicament. După evaluarea stării dumneavoastră de sănătate, medicul vă poate prescrie o doză mai mică sau intervale mai mari de 4 ore între dozele administrate individual.

Nu utilizaţi medicamentul mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.

Dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă unui medic pentru recomandări.

Dacă luaţi mai mult Antinevralgic Sinus decât trebuie

Trebuie să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră în cazul utilizării unei doze mai mari decât cea recomandată sau în cazul în care un copil a înghiţit în mod accidental acest medicament, chiar dacă vă simţiţi bine, din cauza riscului afectării severe, întârziate, a ficatului.

Dacă uitaţi să luaţi Antinevralgic Sinus

Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi următoarea doză imediat ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Întrerupeţi utilizarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului, în vederea asistenţei medicale de urgenţă, dacă apar următoarele reacţii adverse foarte rare:

Reacţii alergice grave, care determină dificultăţi la respiraţie, ameţeală şi urticarie şi pot duce la şoc.

Reacţii alergice grave, care provoacă umflare a feţei (ochii şi gura) sau a gâtului, crampe abdominale (angioedem).

Reacţii grave pe piele, care pot include ulceraţii la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi). Aceste erupţii grave pe piele sunt frecvent precedate de febră, dureri de cap, dureri la nivelul corpului (simptome asemănătoare gripei). Erupţia poate să progreseze către formare extinsă de vezicule şi descuamare a pielii (necroliză epidermică toxică (NET), sindrom Stevens-Johnson (SSJ), pustuloză exantematică generalizată acută (PEGA), erupţie pe piele legată de administrarea medicamentului).

Reacţiile adverse care pot apărea sunt prezentate mai jos pe grupe, în funcţie de frecvenţă:

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):

∙ Dureri de cap, ameţeli, insomnie, nervozitate, anxietate, iritabilitate, agitaţie şi excitabilitate.

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane):

∙ Greaţă.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane):

∙ Modificări la nivelul sângelui (modificări ale hemoleucogramei, de exemplu număr scăzut de globule albe sau trombocite. Modificările la nivelul sângelui pot fi observate ca puncte violacee pe piele, rotunde, nedureroase, uneori grupate în pete mai mari, sângerări ale gingiilor, sângerări din nas sau vânătăi la traumatisme minore, sensibilitate crescută la infecţii, oboseală, dureri de cap).

∙ Reacţii de hipersensibilitate la nivelul pielii, inclusiv erupţii trecătoare pe piele, umflare bruscă a ţesutului de sub piele.

∙ Dificultăţi la respiraţie sau respiraţie şuierătoare.

∙ Afecţiuni ale ficatului sau ale rinichilor.

∙ Bătăi neregulate şi foarte rapide ale inimii, tensiune arterială mare.

∙ Vărsături, diaree.

Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)

∙ Dureri şi înţepături la nivelul ochilor, vedere înceţoşată, sensibilitate anormală sau intoleranţă la lumină, glaucom acut cu unghi închis (debut brusc cu vedere înceţoşată, dureri severe la nivelul ochiului sau feţei, halouri în jurul obiectelor).

∙ Modificări ale ritmului bătăilor inimii (ritm accelerat sau neregulat al bătăilor inimii).

∙ Inflamaţie a ficatului (pot să apară dureri de stomac, scădere a poftei de mâncare, greaţă sau vărsături), care poate evolua către insuficienţă hepatică acută.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct la:

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1

Bucureşti 011478-RO

Tel: +4 0757 117 259

Fax: +4 0213 163 497

e-mail: [email protected]

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează Antinevralgic Sinus

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C. A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină. Nu utilizaţi Antinevralgic Sinus după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Antinevralgic Sinus

Substanţele active sunt: paracetamol, cafeină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.

Celelalte componente sunt:

∙ Nucleu:

Povidonă K-25, laurilsulfat de sodiu, celuloză microcristalină, amidon de porumb, amidon de porumb pregelatinizat, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic, talc.

∙ Film:

Hipromeloză, macrogol, dioxid de titan.

Cum arată Antinevralgic Sinus şi conţinutul ambalajului

Antinevralgic Sinus se prezintă sub formă de comprimate filmate de culoare aproape albă până la gălbuie, oblongi, biconvexe.

Comprimatele filmate sunt ambalate în blistere transparente din PVC-PVDC/Aluminiu sau blistere transparente din PVC-Aclar/Aluminiu. Ambalajul exterior este o cutie din carton.

Mărimi de ambalaj: cutii cu 12 şi 24 comprimate filmate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Zentiva, k.s.

U kabelovny 130, 102 37 Dolní Měcholupy, Praga 10

Republica Cehă

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale: PARALEN GRIP chřipka a bolest în Republica Cehă, Paralen Grip chrípka a bolesť în Republica Slovacia, Paralen Grip în Polonia şi Bulgaria, Antinevralgic Sinus în România, Rubophen Active în Ungaria şi Paralen în Slovenia.

Acest prospect a fost revizuit în Octombrie 2018.

OTC Da
Brand SANOFI
Line Antinevralgic
EAN 8594739222717
BBD 31 ian. 2025
Scrieti propria recenzie
Numai utilizatorii înregistrați pot adăuga review-uri. Te rugăm să să te conectezi sau îți creezi un cont
Întrebări și răspunsuri despre produs
Fii primul care pune o întrebare
Întrebări și răspunsuri despre produs

Comenzile cu acest tip de produs se pot achizitiona numai cu plata cu cardul.

Imaginile produselor prezentate pe site pot suferi modificari efectuate de producatori. Spring, Farmacia la Pret Mic face eforturi pentru a mentine informatiile actualizate insa acestea pot avea mici diferente fata de produsele livrate. Va rugam sa ne scrieti pe adresa [email protected] in cazul in care sesizati o diferenta de ambalaj.

Top 10 cele mai citite articole
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen este unul dintre cei mai importanti indicatori pentru sanatatea ta. O saturatie scazuta poate duce la diferite complicatii si la necesitatea unei asistente medicale de urgenta sau a unei masti de oxigen pentru ca asta inseamna ca nu exista suficient oxigen in sangele tau pentru...
Radacina de Ghimbir: beneficii, cum se poate folosi, contraindicatii de consum
Radacina de Ghimbir: beneficii, cum se poate folosi, contraindicatii de consum
Ghimbirul are efecte benefice in scaderea in greutate dar si in alte procese metabolice importante pentru organism. Un studiu publicat in 2012 atesta faptul ca un consum regulat de ghimbir creste termogeneza alimentelor si stimuleaza satietatea. Aceste proprietati previn gustarile dese si nevoia de...
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazisul este o afectiune dermatologica cronica - Vezi aici care sunt cauzele aparitiei, cele mai intalnite simptome si cum poti diagnostica la timp boala pentru a aplica tratamentul corect. Psoriazisul nu afecteaza organismul doar ca boala in sine, ci, din cauza manifestarilor estetice, are un...
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Uleiul de cocos a devenit in ultimii ani unul dintre cele mai ravnite produse cosmetice datorita calitatilor sale miraculoase, atat in ingrijirea pielii, cat si a parului.
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
Atunci cand vrei sa ramai gravida trebuie sa stii ca nu este de ajuns sa renunti la pastilele anticonceptionale si atat. Din pacate, mediul actual de viata a facut ca gradul de fertilitate al femeilor sa scada dramatic, iar infertilitatea sa devina o problema de sanatate la nivel mondial. Este...
Febra: Metode de preventie si tratament din medicina homeopata
Febra: Metode de preventie si tratament din medicina homeopata
Leacuri pentru scaderea febrei exista din cele mai vechi timpuri, insa in zilele noastre, cand avem acces la mai multe resurse naturale de combatere a febrei, avem la dispozitie mai multe variante din care putem alege.
Lumanarica: ce afectiuni poate trata si cum se utilizeaza
Lumanarica: ce afectiuni poate trata si cum se utilizeaza
Lumanarica iubeste lumina soarelui si se dezvolta armonios in locurile bine luminate. Tulpina dreapta creste pana la inaltimea de un metru sau chiar doi. Radacinile lumanaricii sunt foarte puternice si ramificate iar tulpina este prevazita cu perisori desi si fini, care au un aspect de puf moale si...
Rujeola la copii: cum o recunosti, simptome, cauze, tratament
Rujeola la copii: cum o recunosti, simptome, cauze, tratament
Rujeola este infectia virala deosebit de contagioasa, cauzata de virusul Morbillivirus. Virusul rujeolic se raspandeste prin contactul direct cu secretiile nazale sau orale ale unei persoane infectate, precum si prin aerul respirat de o persoana bolnava.
Tinctura de Propolis: beneficii pentru sanatate si cum sa o folosesti
Tinctura de Propolis: beneficii pentru sanatate si cum sa o folosesti
Tinctura de propolis datorita proprietatilor sale antibiotice, poate fi utilizata pentru a trata infectiile, dar poate fi utila si pentru a elimina cosurile de pe fata, printre altele. Dizolvarea a aproximativ 3 picaturi intr-un pahar de apa si o clatire ulterioara a gurii poate ajuta in cazuri de...
Analiza TGO: ce inseamna cand indica valori crescute si cum sa reduci aceste valori
Analiza TGO: ce inseamna cand indica valori crescute si cum sa reduci aceste valori
Transaminazele TGO si TGP sunt enzime hepatice. Acestea servesc la stabilirea unui diagnostic de modificari care produc leziuni hepatocelulare, musculare si cardiace.  De asemenea, sunt utile pentru stabilirea unei monitorizari a bolilor consacrate sau pentru evaluarea marimii afectarii...