Buprofess 200 mg, 10 plicuri pulbere orala
Ibuprofen, substanța activă din Buprofess, aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Aceste medicamente asigură ameliorare prin modificarea modului în care corpul răspunde la durere și la temperatura ridicată.
Prospect OTC | AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR.10209/2017/01-02-03-04NR. 10210/2017/01-02-03Prospect: Informații pentru utilizatorIbuprofen Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră. Întotdeauna luați acest medicament exact cum este descris în acest prospect sau cum v-a prescris medicul dumneavoastră sau farmacistul. - Păstrați acest prospect. S-ar putea sa fie necesar să-l recitiți. - Dacă aveți orice întrebări suplimentare, adresați-vă farmacistului - Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4. - Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Buprofess și pentru ce seutilizeazăIbuprofen, substanța activă din Buprofess, aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Aceste medicamente asigură ameliorare prin modificarea modului în care corpul răspunde la durere și la temperatura ridicată. 2. Ce trebuie să știți înainte să luați Buprofess NU luați Buprofess:
Atenționări și precauțiiÎnainte să luați Buprofess, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
Reacţiile adverse sunt minimizate prin utilizarea dozei minime efective pe cea mai scurtă perioadă de timp. Persoanele vârstnice prezintă un risc crescut al reacţiilor adverse. În general, utilizarea repetată a (anumitor tipuri de) analgezice poate duce la probleme renale severe de durată. Acest risc poate crește împreună cu efortul fizic asociat cu pierderea sărurilor și deshidratării. Astfel ar trebui evitată. Utilizarea prelungită a oricărui tip de analgezice pentru dureri de cap le poate înrăutăți. Dacă această situație a fost întâlnită sau este bănuită,trebuie să cereți o opinie medicală și trebuie să întrerupeți tratamentul. Diagnosticul de durere de cap cauzată de utilizarea abuzivă a medicamentelor trebuie suspectat la pacienții care prezintă dureri de cap frecvente sau zilnice chiar dacă (sau din cauză că) sunt utilizate periodic medicamente pentru tratamentul durerii decap. AINS pot masca simptomele de infecție și febră. Medicamenteleantiinflamatoare/analgeziceleprecumibuprofenpotfiasociatecuunriscușorcrescut de infarct sau accident vascular, în special atunci când sunt administrate în doze mari. Nu depășiți doza recomandară sau duratatratamentului. Consultați un doctor înainte de a utiliza Buprofess dacă oricare situație dintre cele de mai sus vă privește. Copii și adolescenți Buprofess împreună cu alte medicamente Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente. Buprofess poate afecta sau poate fi afectată de alte medicamente. De exemplu:
Și alte medicamente pot influenta sau pot fi influențate de tratamentul cu Buprofess. Prin urmare,solicitațiîntotdeaunasfatulmediculuidumneavoastrăsaufarmacistuluiînaintedeautilizaBuprofess în același timp cu altemedicamente. În special anunțați doctorul dumneavoastră sau farmacistul dacă luați:
Buprofess cu alcool Este mai mult posibil să apară anumite reacţii adverse, precum cele care afectează tractul intestinal sau sistemul nervos central atunci când se consumă alcool în același timp cu Buprofess. Sarcina, alăptarea și fertilitatea Dacă sunteți gravidă sa ualăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Sarcina Nu luați acest medicament în ultimele 3l uni de sarcină. Evitați să luați acest medicament dacă sunteți în primele 6 luni de sarcină, cu excepția cazului în care doctorul dumneavoastrăv-asfătuitaltfel. Alăptarea Doar cantități mici de ibuprofen și din componentele sale pătrund în laptele matern. Deoarece până în prezent nu se cunoaște nici un efect dăunător asupra sugarilor, de regulă nu este necesar să întrerupeți alăptarea în timpul utilizării pe termen scurt a ibuprofen în dozele recomandate. Fertilitatea Acest medicament aparține unui grup de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil prin încetarea administrării medicamentului. Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor Efecte adverse precum, oboseala, tulburări de vedere și amețeală, pot apărea atunci când se administrează Buprofess. Ca rezultat, abilitatea de a reacționa poate fi afectată în cazuri individuale și abilitatea de a participa activ în traficul rutier și folosirea utilajelor poate avea de suferit. Această particularitateseaplicăîncazulinteracțiuniicualcool.Esteposibilsănumaifițicapabilsă reacționați rapidșicorespunzătorînfațaevenimentelorneprevăzuteșineașteptate.Încazulîncaresuntețiafectat, nu conduceți autoturismul dumneavoastră sau alte vehicule; nu folosiți utilaje și nu efectuați sarcini periculoase. Buprofess conține glucoză În cazul în care doctorul dumneavoastră v-a transmis faptul că suferiți de o intoleranță la anumite zaharuri, contactați medicul dumneavoastră înainte să luați acest medicament. 3. Cum să luați BuprofessÎntotdeauna luați acest medicament exact cum este descris în acest prospect sau cum v-a prescris mediculdumneavoastrăsaufarmacistul.Discutațicumediculdumneavoastrăsaufarmacistuldacănu suntețisigur. Doza recomandată este:
Dozajul la vârstnici: Nu sunt necesare ajustări speciale ale dozei. Din cauza posibilelor profiluri de reacţii adverse (vezi pct. 2:“Atenționărișiprecauții”),paciențiivârstnicitrebuiemonitorizațicuoatențiesporită. Calea de administrare Administrare orală. Goliți conținutul întregului plic în gura dumneavoastră. Pulberea orală nu trebuie administrată cu lichid: pulberea este dispersată pe limbă și este înghițită cu salivă. Buprofess poate fi utilizat atunci când nu sunt disponibilelichide. Pentru pacienții cu un stomac sensibil, se recomandă ca acest medicament să fie luat în timpul meselor. Durata utilizării Acest medicament este doar pentru utilizarea pe termen scurt. Trebuie să luați cea mai mică doză pentru perioada cea mai scurtă de timp necesară pentru alinarea simptomelor dumneavoastră. Dacă luați mai mult Buprofess decât trebuie Trebuie să cereți imediat sfatul medicului în cazul unei supradoze, chiar dacă vă simțiți bine. Ca șisimptome de supradozaj pot apărea tulburări ale sistemului nervos central precum durere de cap, amețeală, somnolență, pierdere a cunoștinței (la copii de asemenea și convulsii), precum și durere abdominală, greață și vărsături. Mai mult, sunt posibile sângerări la nivelul tractului gastrointestinal și tulburări ale funcțiilor ficatului și rinichilor. De asemenea pot apărea scăderi ale tensiunii arteriale, dificultăți la respirație (deprimare respiratorie) și o culoare roșie sau albastră a pielii și mucoasei (cianoză). Nu există un contraagent specific (antidot). Dacă uitați să luați Buprofess Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Consultați instrucțiunile de mai sus despre cum să administrați medicamentul și nu luați mai mult decât este prescris.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră, sau farmacistului. 4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Puteți manifesta una dintre reacțiile adverse cunoscute ale AINS. În acest caz, sau dacă sunteți îngrijorat, încetați administrarea acestui medicament și adresați-vă medicului dumneavoastră imediat. Pacienții vârstnici care iau acest medicament prezintă un risc crescut de dezvoltare a problemelor asociate cu reacțiile adverse. Reacţiile adverse pot fi minimizate prin administrarea dozei minime pentru cea mai scurtă perioadă de timp necesară pentru ameliorareasimptomelor. ÎNCETAȚI ADMINISTRAREA acestui medicament imediat și adresați-vă unui medic în cazul în care manifestați una dintre următoarele probleme, care poate fi un semn posibil al unor reacții adversesevere:
Anunțați-vă doctorul dacă manifestați oricare dintre următoarele reacții adverse, dacă acestea se înrăutățesc sau dacă observați orice altă reacție care nu este listată.Frecvente (poate afecta 1 din 10 persoane)
Mai puțin frecvente (poate afecta 1 din 100 persoane)
Rare (poate afecta 1 din 1.000 persoane)
Foarte rare (poate afecta 1 din 10.000 persoane)
interstițială), care poate fi asociată cu disfuncție acută a rinichilor. În cazul în care acestesimptome apar sau aveți o stare generală proastă, trebuie să opriți administrarea Buprofess și să vă adresați mediului dumneavoastră deoarece acestea pot fi primele semne ale unor leziuni la nivelul rinichilor sau ale insuficienței renale.
Paciențiicuuneletulburărialesistemuluiimunitar(LES,boalămixtăațesutuluiconjunctiv)parsă prezinteunrisccrescut.Contactațidoctorulimediatîncazulîncareacesteaapar.
MedicamenteleprecumBuprofesspotfiasociatecuunriscușorcrescutîninfarct('infarctmiocardic') sau accident vascular. Vezi pct.2. Raportarea reacțiilor adverse Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau, farmacistului.Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare, așa cum estemenționat în Anexa V*.* Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament. 5. Cum se păstrează Buprofess
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor. Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu depozitați acest medicament la temperaturi mai mari de 25°C.Depozitați în ambalajul original, în vederea protejării acestuia de lumină. Nu aruncați niciun medicament pe calea apei<sau a reziduurilor>menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații Ce conțineBuprofessCum arată Buprofess și conținutul ambalajului Buprofess este o pulbere orală albă sau aproape albă cu aromă de lămâie, în plicuri. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricanţii Deținătorul autorizației de punere pe piață STADA M&D SRL Splaiul Independentei nr.1,Bl.16,Sc.2,Et.2,Ap.38,Sector4,București România Fabricanții Farmalider S.A. C/Aragoneses, 15, 28108 Madrid Spania STADA Arzneimittel AG Stadastrasse2–18,61118BadVilbel Germania Biofabri, S.L. A Relva, s/n, O Porriño, 36400 Pontevedra Spania Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spațiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale: Germania IbuprofenSTADA200mgPulverzumEinnehmen IbuprofenSTADA400mgPulverzumEinnehmen Croația Ibudolor200mgoralniprašakuvrećici Ibudolor400mgoralniprašakuvrećici Polonia IbudolorQuick România Buprofess 200 mg Pulbereorală Buprofess 400 mg Pulbere orală Slovacia IbuprofenSTADA200mgperorálnyprášok IbuprofenSTADA400mgperorálnyprášok Slovenia IbuprofenSTADA200mgperoralniprašek IbuprofenSTADA400mgperoralniprašek Acest prospect a fost revizuit ultima dată în septembrie 2017. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
OTC | Da | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Brand | STADA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Line | Nici unul |