Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155
Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155 | Program Call Center: Luni - Vineri, 9:30 - 17:00
Stimati clienti, datorita sarbatorilor Pascale este posibil sa apara intarzieri in livrarile coletelor. Ne cerem scuze pentru inconvenient. Paste fericit, plin de sanatate!

OTC - ANDM
Producator: GSK
Data de expirare produs: 31.10.2025

Ajuta-ti micutul sa lupte impotriva febrei cu Panadol Baby 120mg/5ml, 100ml

Cand bebelusul tau se confrunta cu stari gripale sau boli ale copilariei care pot provoca febra, alege Panadol Baby 120mg/5ml, 100ml pentru a-i readuce starea de confort. Panadol Baby contine paracetamol si nu irita stomacul, pentru a fi cat mai usor tolerat de care micutul tau. Gustul placut de capsuni il face mai usor de acceptat de catre cei mici, iar seringa dozatoare te ajuta sa administrezi doza exacta de suspensie indicata pe prospectul Panadol Baby.

Panadol Baby - Aliatul de nadejde in perioada eruptiilor dentare

Atunci cand bebelusului tai ii apar primii dintisori, pot aparea si stari de disconfort, dureri si febra. Pentru ca cel mic sa treaca mai usor prin aceasta perioada, alege Panadol Baby 120mg/5ml, 100ml. Datorita efectului analgezic, aceasta suspensie reduce rapid efectele neplacute ale eruptiei dentare. Descopera oferta Springfarma si comanda online Panadol Baby 120mg/5ml, 100ml la un pret avantajos.

Pentru mai multe detalii consultati sectiunea de Prospect.

 

Panadol Baby 24 mg/ml suspensie orala, 100ml

în stoc
Rating:
100 % of 100
18,40 RON

Beneficii Panadol Baby:

  • Dureri gingivale
  • Raceala si gripa
  • Dureri musculare
  • Usor de administrat, seringa dozatoare.

Ingrediente Panadol Baby:

1 ml suspensie orala contine paracetamol 24 mg.
Excipienti cu efect cunoscut: maltitol 555,5 mg/ml, sorbitol 150 mg/ml, metilparaben (E 218),
propilparaben (E 216).

Mod de administrare Panadol Baby:

Varsta copiilor
Sub 3 luni - Numai la recomandarea medicului
De la 3 luni la 1 an - De la 1/2 pana la 1 lingura doza de 5 ml
De la 1 la 6 ani - De la 1 pana la 2 linguri doza de 5 ml
De la 6 la 12 ani - De la 2 pana la 4 linguri doza de 5 ml
Daca este necesar se repeta doza la fiecare 4 ore. A nu se depasi 4 doze in 24 de ore.

Mai multe informații
Prospect OTC

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11795/2019/01-02-03 Anexa 1  Prospect



Prospect: Informaţii pentru utilizator 

Panadol Baby 24 mg/ml suspensie orală  

Paracetamol 

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,  deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. 

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului  dumneavoastră sau farmacistului.  

- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 

- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. - Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.  Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4. Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic. 

Ce găsiţi în acest prospect: 

  1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 
  2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 
  3. Cum să utilizaţi Panadol Baby 
  4. Reacţii adverse posibile 
  5. Cum se păstrează Panadol Baby 
  6. Conținutul ambalajului și alte informații 

 

  1. Ce este Panadol Baby şi pentru ce se utilizează 

Panadol Baby este o suspensie orală cu gust plăcut de căpşuni, fără zahăr sau alcool, ce conţine  paracetamol. Acesta este un analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra). Panadol Baby este recomandat pentru tratamentul simptomatic eficace al durerilor din perioada  erupţiei dentare şi a altor dureri dentare, al durerilor de urechi, al durerilor în gât, al durerilor de cap,  migrenelor, durerilor musculare, dismenoreei, durerilor musculo-scheletice, pentru tratamentul  simptomatic al febrei asociate răcelii şi stărilor gripale, bolilor infecţioase ale copilăriei, de exemplu  pojar, tusea convulsivă, oreion şi vărsat de vânt şi al febrei post-vaccinare. 

Panadol Baby este recomandat şi pentru tratamentul simptomatic al durerii şi febrei din infecţiile  tractului respirator în răceală şi gripă. Panadol Baby nu irită stomacul şi este uşor de administrat. 

  1. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Panadol Baby 

Panadol Baby suspensie orală conţine paracetamol. Nu administraţi o cantitate mai mare de  paracetamol decât doza recomandată deoarece vă puteţi afecta grav ficatul. 

Nu utilizaţi Panadol Baby dacă: 

- copilul dumneavoastră este alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale  medicamentului. 

- luaţi orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală  care conţin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau medicamente  pentru a vă ajuta să dormiţi. 

Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect. 

Atenţionări şi precauţii 

Înainte de a utiliza acest medicament vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră dacă:

 

- copilul suferă de afecţiune hepatică sau renală; 

- copilul este subponderal sau subnutrit ; 

- există un consum regulat de alcool etilic; 

- copilul are intoleranţă la unele categorii de glucide, deoarece conţine maltitol şi sorbitol; - i se administrează copilului şi alte medicamente; 

- copilul are o infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice. Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă; pierderea  poftei de mâncare. 

Contactaţi medicul imediat dacă se constată o combinaţie a acestor simptome.  

Este posibil să fie necesar să nu mai folosiţi deloc acest medicament sau să limitaţi cantitatea de  paracetamol pe care o ia copilul dumneavoastră. 

Panadol Baby nu trebuie administrat copilului mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. În cazul copiilor născuţi prematur şi în particular al celor mai mici de 3 luni, produsul se administrează  numai la recomandarea medicului. 

Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului. 

Nu lăsaţi medicamentul la vederea şi îndemâna copiilor. 

Panadol Baby împreună cu alte medicamente 

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să  utilizaţi orice alte medicamente. 

Efectele altor medicamente pot fi modificate sau aceste medicamente pot modifica efectele Panadol Baby, dacă acestea sunt administrate concomitent. În acest caz, medicul dumneavoastră poate schimba  tratamentul dumneavoastră sau instrucţiunile de dozare. 

Nu utilizaţi Panadol Baby împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol. Înainte de administrarea medicamentului informaţi medicul dumneavoastră dacă copilul a luat sau ia  unul din următoarele medicamente: 

- warfarină sau alte alte medicamente similare (folosite pentru subţierea sângelui); - metoclopramid sau domperidon utilizate pentru tratamentul senzaţiei de greaţă sau vărsătură; - colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei); 

- barbiturice (somnifere); 

- antidepresive triciclice; 

- anticonvulsivante. 

Sarcina şi alăptarea 

Acest medicament este destinat uzului pediatric. 

Dacă totuşi se administrează persoanelor însărcinate consultaţi medicul înainte de a lua acest  medicament. Utilizaţi cea mai mică doză eficientă necesară pentru a ameliora simptomele, pentru cea  mai scurtă perioadă de timp. 

Acest medicament se poate administra în timpul alăptării. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. 

Panadol Baby conţine maltitol (E 965) şi sorbitol lichid (E 420). 

Dacă medicul v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi  înainte de a lua acest medicament. 

Fiecare 1 ml de suspensie Panadol Baby conţine 150 mg sorbitol. Sorbitolul este o sursă de fructoză.  Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) aveți intoleranță  la anumite glucide sau aţi fost diagnosticat cu intoleranță ereditară la fructoză, o boală genetică rară nu  poate metaboliza fructoza, spuneți medicului dumneavoastră înainte ca dumneavoastră (sau copilul  dumneavoastră) să luați acest medicament. 

Pacienții cu intoleranță ereditară la fructoză nu trebuie să ia acest medicament. Sorbitolul poate determina disconfort gastrointestinal și efect laxativ ușor. 

Maltitolul poate avea efect laxativ uşor. Conţinutul caloric este de 2,3 kcal/g maltitol (sau izomaltitol).

 

Panadol Baby conţine metilparaben (E 218) şi propilparaben (E 216).  

Pot provoca reacţii alergice (posibil întârziate). 

Consultaţi medicul înainte de a utiliza acest medicament. 

Acest medicament conţine sodiu mai puţin de 1 mmol (23 mg) per doză, adică practic “nu conţine  sodiu”. 

  1. Cum să utilizaţi Panadol Baby 

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a  spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. 

Acest medicament este destinat pentru administrare orală. 

A se agita flaconul înainte de utilizare. 

Mod de administrare 

Greutate 

Doză (ml) pentru o  

administrare

4 kg 

2,0

5-6 kg 

3,0

7-9kg 

4,0

10-12kg 

6,0

13-15kg 

8,0

16-19 kg 

10,0

20-25 kg 

12,0

26-31 kg 

16,0

32-42 kg 

20,0



Cum să folosiţi seringa dozatoare: 

  1. Introducerea seringii în flacon: 

Deschideţi flaconul, îndepărtaţi capacul şi împingeţi pistonul complet înăuntrul seringii dozatoare, apoi introduceţi ferm seringa în gâtul flaconului. 

  1. Măsurarea dozei corecte: 

Întoarceţi flaconul cu gâtul în jos şi trageţi uşor suspensia în seringă, în doza corectă pentru  copilul dumneavoastră. Doza corectă este obţinută atunci când zona cea mai largă a pistonului  (circumferinţa pistonului) întâlneşte gradaţia corectă marcată în ml pe seringa dozatoare. 

  1. Îndepărtarea seringii din flacon

Întoarceţi flaconul cu gâtul în sus şi scoateţi seringa din flacon răsucind-o uşor.

 

După ce administraţi medicamentul apăsaţi capacul flaconului în jos şi rotiţi-l pentru a-l închide  bine apoi răsuciţi înapoi capacul până auziţi un clic. 

Localizaţi doza necesară în tabelul de mai sus, în funcţie de greutatea copilului.  Dacă este necesară o doză mai mare de 10 ml, repetaţi procedura. După utilizare, seringa trebuie  spălată în apă caldă şi uscată.  

Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore.  

Nu se administrează mai mult de 4 doze în decurs de 24 de ore.  

Panadol Baby nu se administrează mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. Nu depăşiţi dozele recomandate. Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă necesară pentru a ameliora simptomele şi trebuie să folosiţi acest medicament pentru cea mai scurtă perioadă de  timp necesară. 

Dacă simptomele persistă, solicitaţi consult medical. 

Panadol Baby nu este recomandat copiilor cu vârstă mai mică de 1 lună. 

Nu se administrează mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.  

Copii cu vârsta mai mică de 3 luni: dacă febra persistă mai mult de 24 de ore (4 doze) cereţi sfatul  medicului pentru a vă asigura că febra cauzată de o infecţie serioasă este rapid diagnosticată. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de  administrare. 

Dacă utilizaţi mai mult Panadol Baby decât trebuie  

Dacă dumneavoastră credeţi că copilul a luat mai mult decât doza recomandată, vă rugăm să vă  adresaţi imediat medicului sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital, chiar dacă  copilul se simte bine şi nu are simptome deoarece supradozajul cu paracetamol poate determina  insuficienţă hepatică. 

Dacă uitaţi să utilizaţi Panadol Baby 

Dacă aţi uitat să administraţi o doză la timpul potrivit nu vă îngrijoraţi. Administraţi următoarea doză  imediat, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit.  

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului  dumneavoastră sau farmacistului. 

  1. Reacţii adverse posibile 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate  persoanele.  

Încetaţi să mai utilizaţi Panadol Baby şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse ale paracetamolului care sunt rare, dar pot apărea:  

  • reacţii alergice cum ar fi erupţii sau iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau  tumefacţie la nivelul buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei; 
  • iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale; 
  • vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată; 
  • dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte  antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament. Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave. 

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.  Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate  pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/ .  

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa  acestui medicament.

 

  1. Cum se păstrează Panadol Baby 

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor. 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de expirare  se referă la ultima zi a lunii respective. 

După prima deschidere a flaconului nu utilizaţi acest medicament mai mult de 6 luni. A se păstra la temperaturi sub 30°C.  

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să  aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 

  1. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

Ce conţine Panadol Baby 

Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare 1 ml de suspensie orală conţine 24 mg paracetamol. Celelalte componente sunt: sorbitol lichid (necristalizabil) (E 420), gumă xantan, metilparaben (E  218), propilparaben (E 216), acid citric anhidru, citrat trisodic dihidrat, glicerol, aromă de căpşuni,  edetat disodic, sucraloză, maltitol lichid, apă purificată. 

Cum arată Panadol Baby şi conţinutul ambalajului 

Suspensie opacă spre translucidă, de culoare albă spre uşor maronie, cu aromă de căpşuni. 

Ambalaj 

Cutie cu un flacon din sticlă brună, cu sistem de închidere securizat pentru copii, din PP albă și PEÎD,  prevăzut în interior cu inserție de sigilare din PEJD, conţinând 100 ml suspensie orală și o seringă dozatoare pentru administrare orală, din PP, cu piston din PEÎD albă, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în  0,5 ml, până la 10 ml 

Cutie cu un flacon din sticlă brună, cu sistem de închidere securizat pentru copii, din PP albă și PEÎD,  prevăzut în interior cu inserție de sigilare din PEJD, conţinând 60 ml suspensie orală și o seringă  dozatoare pentru administrare orală, din PP, cu piston din PEÎD albă, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în  0,5 ml, până la 10 ml 

Cutie cu un flacon din sticlă brună, cu sistem de închidere securizat pentru copii, din PP albă și PEÎD,  prevăzut în interior cu inserție de sigilare din PEJD, conţinând 200 ml suspensie orală și o seringă  dozatoare pentru administrare orală, din PP, cu piston din PEÎD albă, marcată cu gradaţii din 0,5 ml în  0,5 ml, până la 10 ml 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă  

HALEON ROMÂNIA S.R.L. 

Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One (Zona 2), Etaj 6 

Sectorul 5, Bucureşti, România 

Fabricantul 

Farmaclair 

440, Avenue du General de Gaulle 

14200, Herouville Saint-Clair, Franţa 

sau 

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GmbH & Co. KG 

Barthstraße 4, 80339 München, Germania 

sau 

Haleon Germany GmbH 

Barthstrasse 4, 80339, München, Germania

Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie, 2024.

SKU 7562
OTC Da
Brand GSK
Line Nici unul
EAN 018653004917
BBD 31 oct. 2025
Scrieti propria recenzie
Numai utilizatorii înregistrați pot adăuga review-uri. Te rugăm să te conectezi sau să îți creezi un cont
Întrebări și răspunsuri despre produs
Fii primul care pune o întrebare
Întrebări și răspunsuri despre produs

Comenzile cu acest tip de produs se pot achizitiona numai cu plata cu cardul.

Imaginile produselor prezentate pe site pot suferi modificari efectuate de producatori. Spring, Farmacia la Pret Mic face eforturi pentru a mentine informatiile actualizate insa acestea pot avea mici diferente fata de produsele livrate. Va rugam sa ne scrieti pe adresa [email protected] in cazul in care sesizati o diferenta de ambalaj.