Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155 | Program Call Center: Luni - Vineri, 9:00 - 18:00
Stimati clienti, datorita sarbatorilor Pascale este posibil sa apara intarzieri in livrarile coletelor. Ne cerem scuze pentru inconvenient. Paste fericit, plin de sanatate!

OTC - ANDM
Producator: BAYER
Data de expirare produs: 30.09.2025

ASPIRIN PLUS C FORTE contine acid acetilsalicilic, care amelioreaza durerea si reduce febra si acid ascorbic, cunoscut si sub numele de vitamina C.

Este utilizat pentru tratamentul simptomatic al durerilor usoare pana la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinti, dureri menstruale si pentru tratamentul simptomatic al durerii si febrei din cadrul racelii si gripei.

Mod de administrare ASPIRIN PLUS C FORTE:

Administrare orala.

Comprimatele efervescente se dizolva intr-un pahar cu apa inainte de administrare. Comprimatele efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a evita iritatia stomacului.

Pentru adulti, doza unica este 1 comprimat efervescent, care poate fi repetata dupa 4-8 ore, daca este necesar, fara a depasi doza zilnica maxima de 3 comprimate efervescente.

Pentru adolescenti cu varsta de 12 ani si peste trebuie utilizata cea mai mica doza eficace, care depinde de greutatea adolescentului. Acest medicament trebuie utilizat numai la adolescenti cu greutatea peste 53 kg. Varsta de referinta este doar in scop informativ. Daca este cazul, doza unica recomandata este de 1 comprimat efervescent (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic). Doza totala zilnica nu trebuie sa depaseasca 3 comprimate efervescente.

Pentru pacientii cu varsta de 65 ani si peste si pacientii cu greutatea corporala scazuta trebuie utilizata cea mai mica doza eficace. Se recomanda reducerea dozei sau prelungirea intervalelor de dozare la pacientii cu insuficienta hepatica sau renala, sau probleme de circulatie a sangelui.

Nu luati acest medicament mai mult de 3 zile pentru febra sau 3-4 zile pentru durere, decat daca medicul recomanda astfel. Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.

Ingrediente active ASPIRIN PLUS C FORTE:

Fiecare comprimat efervescent contine acid acetilsalicilic 800 mg, acid ascorbic (vitamina C) 480 mg.

Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.

Precautii:

Nu utilizati ASPIRIN PLUS C FORTE daca:

-          sunteti alergic la acidul acetilsalicilic, acidul ascorbic, sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care sunt medicamente utilizate pentru a trata durerea, febra sau inflamatia;

-          daca aveti exces de celule mastocite (mastocitoza pre-existenta);

-          daca aveti antecedente de astm bronsic indus de administrarea acidului acetilsalicilic sau a substantelor cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene;

-          daca aveti ulcer la nivelul stomacului sau duodenului;

-          daca aveti sangerari sau risc de sangerari (diateza hemoragica);

-          daca aveti insuficienta hepatica severa;

-          daca aveti insuficienta renala severa;

-          daca aveti insuficienta cardiaca severa, decompensata. Consultati medicul inainte de utilizare:

-          daca utilizati alte medicamente care contin acid acetilsalicilic,

-          daca utilizati cu regularitate analgezice,

-          daca aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale mucoasei stomacului (gastrita),

-          daca aveti afectiuni hepatice, renale, la nivelul inimii sau circulatiei sangelui,

-          daca aveti astm bronsic, diverse reactii alergice ori daca urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicala.

 

Nerecomandat persoanelor cu varsta sub 12 ani.

Nu luati acest medicament in ultimul trimestru de sarcina (dupa saptamana 24 de sarcina). In primul si al doilea trimestru de sarcina (pe parcursul primelor 24 de saptamani) trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.

Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE nu este recomandat in timpul alaptarii, deoarece trece in laptele matern.

Acest medicament contine sodiu 20,61 mmoli (sau 473,72 mg) pe doza. A se lua in considerare de catre pacientii cu o dieta controlata a sodiului. Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.

Mod de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate efervescente.

ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg, 10 comprimate efervescente

în stoc
26,90 RON
Mai multe informații
Prospect OTC

Prospect: Informaţii pentru utilizator

ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg comprimate efervescente

Acid acetilsalicilic/acid ascorbic

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

Dacă după 3 zile (în cazul febrei) sau 3-4 zile (în cazul durerii) nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic

Ce găsiţi în acest prospect:

1. Ce este ASPIRIN PLUS C FORTE şi pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE

3. Cum să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează ASPIRIN PLUS C FORTE

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este ASPIRIN PLUS C FORTE şi pentru ce se utilizează

ASPIRIN PLUS C FORTE conţine:

  ∙ acid acetilsalicilic, care ameliorează durerea și reduce febra;

  ∙ acid ascorbic, cunoscut și sub numele de vitamina C;

ASPIRIN PLUS C FORTE este utilizat:

  ∙ pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare până la moderate, cum sunt, dureri de cap, dureri de dinți, dureri menstruale;

  ∙ pentru tratamentul simptomatic al durerii și febrei din cadrul răcelii şi gripei.

ASPIRIN PLUS C FORTE este utilizat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE

Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE:

dacă sunteţi alergic la:

acidul acetilsalicilic, acidul ascorbic, sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);

alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), care sunt medicamente utilizate pentru a trata durerea, febra sau inflamația;

dacă aveți exces de celule mastocite (mastocitoză pre-existentă) ; utilizarea acidului acetilsalicilic poate induce reacţii de hipersensibilitate severă (inclusiv șoc circulator cu înroşirea feţei, tensiune arterială mică, bătăi rapide ale inimii şi vărsături);

dacă aveţi antecedente de astm bronşic indus de administrarea acidului acetilsalicilic sau a substanţelor cu acţiune similară, în special antiinflamatoare nesteroidiene;

dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină (după 24 săptămâni de sarcină);

dacă aveţi ulcer la nivelul stomacului sau duodenului;

dacă aveți sângerări sau risc de sângerări (diateză hemoragică);

dacă aveţi insuficienţă hepatică severă;

dacă aveţi insuficienţă renală severă;

dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă, decompensată;

dacă luaţi metotrexat în doze de 15 mg/săptămână sau mai mult;

dacă sunteţi în tratament cu anticoagulante orale (medicamente care subţiază sângele, pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge) și aveți antecedente de ulcer la nivelul stomacului sau duodenului.

Atenţionări şi precauţii

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza ASPIRIN PLUS C FORTE.

dacă utilizați alte medicamente care conțin acid acetilsalicilic, pentru a evita orice risc de supradozaj;

dacă apar dureri de cap în timpul utilizării de calmante în doze mari sau pe perioade îndelungate. Nu creșteți doza; adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului;

dacă utilizaţi cu regularitate analgezice (medicamente împotriva durerii), în special mai multe analgezice în combinații; Acest lucru poate determina lezarea persistentă a rinichilor cu scăderea funcţiei rinichilor;

dacă aveți antecedente de ulcer sau sângerări la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamații ale mucoasei stomacului (gastrită);

dacă utilizați medicamente cu efect anticoagulant (medicamente care subţiază sângele, pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge);

opriți utilizarea ASPIRIN PLUS C FORTE și contactați imediat medicul dumneavoastră dacă apar sângerări sau ulcerații la nivelul stomacului sau intestinelor. Simptomele se manifestă prin sângerări la nivelul gurii, sânge în scaun sau culoare neagră a scaunului;

dacă aveţi insuficienţă renală sau probleme la nivelul inimii sau circulației sângelui cum sunt boli renale vasculare, insuficienţă cardiacă, intervenţii chirurgicale majore sau sângerări majore.

Utilizarea acidului acetilsalicilic poate reduce suplimentar funcția rinichilor până la insuficiență renală acută. Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORT:

- dacă aveți insuficienţă renală severă sau insuficienţă cardiacă necontrolată;

dacă aveţi insuficienţă hepatică.

Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă aveți insuficienţă hepatică severă;

dacă aveți sângerări menstruale abundente (există riscul de creștere a volumului și duratei menstruației);

dacă urmează să vi se efectueze o intervenție chirurgicală.

Acidul acetilsalicilic crește riscul de sângerare, chiar dacă este administrat în doze scăzute, cu mai multe zile înainte. Spuneţi medicului, chirurgului, anestezistului sau stomatologului dacă urmează să vi se efectueze o intervenție chirurgicală, chiar și una minoră (de exemplu o extracție dentară);

acidul acetilsalicilic scade excreţia de acid uric, putând declanşa criza de gută la pacienţii cu excreţie redusă de acid uric;

- dacă aveţi deficit congenital de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază (G6PD), o afecțiune ereditară care afectează celulele roșii ale sângelui. Acidul acetilsalicilic trebuie utilizat sub supraveghere medicală; -dacă aveți o eliminare crescută în urină de oxalați (hiperoxalurie) cu tendința de formare a calculior calcic-oxalici sau pietre la rinichi care reapar;

dacă aveți surplus de fier sau tulburări în utilizarea fierului (talasemie, hemocromatoză, anemie sideroblastică);

dacă aveţi astm bronşic;

Nu utilizați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă astmul dumneavoastră bronșic este cauzat de acidul acetilsalicilic sau de medicamente cu acţiune similară. Acidul acetilsalicilic poate precipita bronhospasmul și induce atacuri de astm sau alte reacții de hipersensibilitate. Factorii de risc sunt:

astmul bronșic pre-existent;

febra fânului;

polipi nazali sau boli respiratorii cronice sau

reacții alergice (de exemplu reacții la nivelul pielii, mâncărime, urticarie);

nu este recomandată utilizarea acestui medicament în timpul alăptării.

Copii şi adolescenţi

Sindromul Reye este o boală rară, însă severă, asociată în principal cu afectarea sistemului nervos și a ficatului. A fost observat la copii și adolescenți care au afecțiuni virale, cum este gripa sau vărsatul de vânt și cărora li se administrează acid acetilsalicilic. De aceea:

acidul acetilsalicilic trebuie administrat copiilor și adolescenților care au afecțiuni virale numai la recomandarea medicului, atunci când alte măsuri au eșuat;

dacă apar amețeli, leșin, comportament anormal sau vărsături, opriţi tratamentul șiinformaţi-l imediat pe medicul dumneavoastră.

Utilizarea de salicilați timp de 6 săptămâni după vaccinarea împotriva virusului varicelei, trebuie, de asemenea, evitată.

ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.

Nu luați ASPIRIN PLUS C FORTE dacă sunteți în tratament cu:

metotrexat în doze ≥ 15 mg/săptămână, un medicament folosit în tratamentul inflamației severe a articulațiilor, bolii de piele psoriazis sau cancerului,; toxicitatea metotrexatului poate fi crescută;

medicamente care inhibă formarea cheagurilor de sânge (anticoagulante orale), în cazul unor antecedente de ulcer la nivelul stomacului sau al doudenului; riscul de sângerare este crescut.

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luați ASPIRIN PLUS C FORTE, dacă luați oricare din următoarele medicamente

Asocieri nerecomandate

medicamente care inhibă formarea cheagurilor de sânge (anticoagulante orale), în cazul în care nu aveți antecedente de ulcer la nivelul stomacului sau al doudenului; riscul de sângerare este crescut;

clopidogrel (în afara indicațiilor aprobate pentru această combinație) și ticlopidină, medicamente care inhibă formarea cheagurilor de sânge; riscul de sângerare este crescut;

alte antiinflamatoare nesteroidiene pentru tratatea durerii, febrei sau inflamației; poate crește riscul de ulcer sau sângerări la nivelul stomacului sau al intestinului;

heparine, în doze folosite pentru tratament ( de exemplu al unui cheag de sânge intr-un vas) sau la pacienții vârstnici (> 65 de ani), indiferent de doza de heparină.

Riscul de sângerare este crescut. Trebuie utilizat un alt medicament analgezic sau antitermic.

medicamente care cresc excreția acidului uric cum sunt benzbromarona, probenecidul, medicamente pentru tratamentul gutei;

Efectul acestor medicamente este redus

Asocieri care necesită precauție

- metotrexat, în doze < 15 mg/săptămână.

Crește toxicitatea metotrexatului. Este necesară monitorizarea atentă a pacienților cu insuficiență renală, precum și la pacienții vârstnici (≥ 65 de ani). Vezi pct. “ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alte medicamente”.

medicamente care cresc eliminarea apei prin rinichi (diuretice) și medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari sau al altor afecțiuni ale inimii care conțin substanțe active care se termină în „pril” sau „sartan” (inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei (ECA) și antagoniști ai receptorilor angiotensinei II).

Deteriorarea rapidă a funcției rinichilor poate să apară la pacienții deshidratați. În plus, poate să apară reducerea efectului de scădere a tensiunii arteriale.

clopidogrel (în indicațiile aprobate pentru această combinație), medicament care inhibă formarea cheagurilor de sânge; crește riscul de sângerare;

medicamente care acționează local la nivelul stomacului sau intestinului, medicamente care neutralizează sau leagă acidul gastric (antiacide), sau cărbune medicinal, medicament pentru tratarea diareei și intoxicațiilor acute.

Aceste medicamente trebuie administrate cu cel puțin 2 ore înainte sau după utilizarea ASPIRIN PLUS C FORTE.

heparine, în doze utilizate pentru prevenție ( de exemplu a formării cheagurilor de sânge) la pacienții cu vârsta sub 65 de ani;

Riscul de sângerare este crescut.

trombolitice ( medicamente care dizolvă cheagurile de sânge), cum este streptochinaza;

Riscul de sângerare este crescut;

medicamente care conțin cortizon sau substanțe asemănătoare cortizonului (glucocorticoizi), cu excepția tratamentului de substituție cu hidrocortizon

Riscul de sângerare este crescut.

inhibitori selectivi de recaptare a serotoninei (citalopram, escitalopram, fluoxetină, fluvoxamină, paroxetină, sertralină), utilizate în tratamentul depresiei;

Riscul de sângerare este crescut

digoxină pentru tratamentul insuficienței cardiace sau bătăilor neregulate ale inimii;

Creşte concentraţia din sânge a digoxinei. Se recomandă monitorizarea concentrației din sânge a digoxinei de către un medic și, dacă este necesar, se recomandă ajustarea dozei.

antidiabetice, medicamente utilizate pentru scăderea concentrației de zahăr din sânge, cum sunt insulina sau sulfonilureele;

Se recomandă monitorizarea concentrației de zahăr din sânge.

acid valproic, utilizat în tratamentul epilepsiei; creşte toxicitatea acidului valproic.

Asocieri care trebuie luate în considerare

deferasirox, deferoxamină, utilizate pentru eliminarea excesului de fier din organism; Deferasirox: risc crescut de ulcere și sângerare la nivelul stomacului și intestinului.

Utilizarea concomitentă de deferoxamină și acid ascorbic poate crește toxicitatea fierului în țesuturi, în special la nivelul inimii.

fier și aluminiu: administrarea de acid ascorbic crește absorbția la nivelul stomacului și intestinului. Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienții cu insuficiență renală, în caz de tratament de substituție cu fier și de administrare a antiacidelor cu conținut de aluminiu.

interacțiuni cu testele de laborator: acidul acetilsalicilic și acidul ascorbic în doze mari pot influența anumite teste de laborator, de exemplu testul sângerărilor oculte în materii fecale, testele funcționale ale ficatului.

ASPIRIN PLUS C FORTE împreună cu alcool

A se evita consumul de alcool etilic în timpul tratamentului cu ASPIRIN PLUS C FORTE.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă, credeţi că este posibil să fiţi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte să luaţi acest medicament.

Sarcina

Nu luați acest medicament în ultimul trimestru de sarcină (după săptămâna 24 de sarcină), din cauza riscului crescut al complicaţiilor pentru mamă şi făt.

În primul şi al doilea trimestru de sarcină (pe parcursul primelor 24 de săptămâni) trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

Dacă ați luat deja acest medicament în timpul sarcinii, trebuie să contactați imediat medicul dumneavoastră.

Alăptarea

Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE nu este recomandat în timpul alăptării, deoarece trece în laptele matern.

Fertilitatea

Acest medicament aparține unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea femeilor. Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acest medicament poate provoca ocazional dureri de cap sau amețeli. Nu conduceți și nu folosiți utilaje dacă sunteți afectat.

ASPIRIN PLUS C FORTE conţine sodiu

Acest medicament conține sodiu 20,61 mmoli (sau 473,72 mg) pe doză. A se lua în considerare de către pacienții cu o dietă controlată a sodiului.

3. Cum să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE

Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Mod de administrare

Administrare orală. Comprimatele efervescente se dizolvă într-un pahar cu apă înainte de administrare. Comprimatele efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a evita iritația stomacului.

Doza recomandată este :

Adulți

Doză unică: 1 comprimat efervescent

Doza unică poate fi repetată după 4-8 ore, dacă este necesar;

Doza zilnică maximă: 3 comprimate efervescente.

Copii şi adolescenţi

Adolescenți cu vârsta de 12 ani şi peste

Trebuie utilizată cea mai mică doză eficace.

Doza depinde de greutatea adolescentului. Acest medicament trebuie utilizat numai la adolescenți cu greutatea peste 53 kg. Vârsta de referință este doar în scop informativ.

Dacă este cazul, doza unică recomandată este de 1 comprimat efervescent (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic).. Doza totală zilnică nu trebuie să depășească 3 comprimate efervescente.

Concentrația dozei de ASPIRIN PLUS C FORTE (800mg acid acetilsalicilic/480mg acid ascorbic) poate să nu fie adecvată pentru tratament la adolescenți.

Alte medicamente care conţin doze mai mici de acid acetilsalicilic sunt disponibile pentru utilizare la această categorie de populaţie.

Copii cu vârsta mai mică de 12 ani

ASPIRIN PLUS C FORTE nu trebuie sa fie administrat copiilor cu vârsta de 12 ani sau mai mică. În caz de administrare acidentală va rugăm sa consultaţi pct. „Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE”, respectiv „Dacă utilizaţi mai mult ASPIRIN PLUS C FORTE decât trebuie”

Pacienţii cu vârsta de 65 ani şi peste şi pacienţii cu greutatea corporală scăzută

Acidul acetilsalicilic trebuie utilizat în cea mai mică doză eficace din cauza posibilelor afecțiuni adiționale. A se vedea pct. 2 “Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE” și “Atenționări și precauții”.

Pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală, sau probleme de circulație a sângelui

Se recomandă reducerea dozei sau prelungirea intervalelor de dozare la pacienţii cu

∙ insuficienţă hepatică sau renală uşoară sau moderată,

∙ probleme circulatorii, cum sunt insuficiență cardiacă sau sângerări majore.

Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE dacă aveți insuficienţă renală severă, insuficienţă hepatică severă, sau insuficienţă cardiacă severă necontrolată. Vezi pct. 2 “Nu utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE” și “Atenționări și precauții”.

Durata utilizării

Nu luați acest medicament mai mult de 3 zile pentru febră sau 3-4 zile pentru durere, decât dacă medicul recomandă astfel.

Dacă utilizaţi mai mult ASPIRIN PLUS C FORTE decât trebuie

Dacă suspectaţi supradozajul cu acest medicament, opriţi tratamentul şi adresaţi-vă imediat unui medic.

În cazul intoxicației este posibil să apară:

∙ ţiuit în urechi, senzație de pierdere a auzului;

∙ transpirație;

∙ greață, diaree, vărsături;

∙ dureri de cap;

∙ amețeli;

∙ insuficiență renală.

La copii, o supradoză poate fi letală la o doză de la 100 mg / kg într-o singură administrare.

Dacă uitaţi să utilizaţi ASPIRIN PLUS C FORTE

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice alte întrebări legate de utilizarea acestui medicament, întrebați medicul sau farmacistul.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Incetați să luați ASPIRIN PLUS C FORTE și anunțați imediat medicul sau mergeți la cel mai apropiat spital dacă observați oricare dintre următoarele simptome:

∙ reacții alergice severe (angioedem), care provoacă umflare a feței, a limbii și a traheei, cauzând dificultăți de respirație;

∙ dureri de stomac, scaune negre, vărsături cu sânge, vărsătură în zaț de cafea, simptome care indică sângerări ale stomacului sau intestinului.

Reacțiile adverse pot apărea cu următoarele frecvențe:

Frecvente: pot afecta până la 1 din 10 persoane

∙ tulburări la nivelul stomacului și intestinelor, cum sunt arsuri la stomac, greaţă, vărsături, indigestie.

Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 din 100 persoane

∙ dureri abdominale, dureri ale stomacului și intestinului;

∙ erupții trecătoare pe piele, urticarie, prurit (mâncărime).

Rare: pot afecta până la 1 din 1000 persoane

∙ inflamații și ulcer ale stomacului și intestinului (inflamații și ulcerații ale esofagului, stomacului sau intestinelor). Aceste reacții pot sau nu pot fi asociate cu sângerare, și pot să apară la orice doză de acid acetilsalicilic, și la pacienți cu sau fără simptome de avertizare sau antecedente de evenimente gastro-intestinale grave;

∙ reacții de hipersensibilitate cum sunt astm bronșic, secreții nazale și nas înfundat.

Foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 persoane

∙ sângerare de la nivelul stomacului sau intestinelor ocultă sau manifestă (vărsături cu sânge, scaune negre, etc.) care duce la anemie cu deficit de fier. Riscul de sângerare este dependent de doză;

∙ perforații la nivelul stomacului și intestinelor;

∙ excreție redusă a acidului uric, ceea ce poate provoca gută la pacienții care au o excreție scăzută de acid uric.

Cu fecvență necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)

∙ creștere a valorii enzimelor ficatului (transaminaze), insuficiență hepatică;

∙ leziuni la nivelul ficatului, în principal hepatocelulare;

∙ număr redus de globule roșii din sânge (anemie), ca urmare a sângerării;

∙ scădere a numărului și distrugere a celulelor roșii din sânge la pacienții cu forme severe de deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;

∙ scădere a numărului de trombocite;

• valoare scăzută a zahărului din sânge (hipoglicemie);

• reacții la nivelul pielii;

• reacții de hipersensibilitate, reacții alergice severe (reacții anafilactice).

Reacțiile de hipersensibilitate pot afecta pielea, căile respiratorii, sistemul circulator, stomacul și intestinele, în special la pacienții cu astm bronșic.

Simptomele includ:

edeme cauzate de excesul de lichid;

scădere a tensiunii arteriale;

respirație șuierătoare, senzație de sufocare;

pericol de sufocare;

reacție alergică ce poate pune viața în pericol;

erupții trecătoare pe piele, mâncărime, reacție alergică gravă, care include umflare a feței sau a gâtului;

simptome de astm bronșic, inflamație în interiorul nasului, care cauzează strănut, secreții nazale și nas înfundat;

∙ hemoragii cu timp de sângerare prelungit, cum sunt sângerare din nas, sângerare a gingiilor, pete

roșii sub piele, sângerări la nivelul căilor urinare și organelor genitale;

Riscul de sângerare rămâne timp de 4 - 8 zile după întreruperea tratamentului cu ASPIRIN PLUS C FORTE. Aceasta poate determina un risc crescut de sângerare în caz de intervenție chirurgicală. Deasemenea, poate apărea sângerare la nivelul craniului și stomacului sau intestinului. Sângerarea la nivel cranian poate fi fatală, mai ales atunci când este administrat la vârstnici.

∙ sângerări grave, sângerare la nivelul creierului, în special la pacienții cu tensiune arterială ridicată

necontrolată și/ sau care utilizează medicamente pentru a inhiba formarea cheagurilor de sânge (anticoagulante);

În cazuri izolate, acest lucru poate pune viața în pericol.

∙ lichid în plămâni (edem pulmonar non-cardiogen) în cazul utilizării cronice și în contextul unei reacții de hipersensibilitate din cauza acidului acetilsalicilic;

∙ reducere până la pierdere rapidă a funcției rinichiului, pietre la rinichi din cauza acidului ascorbic;

• diaree la doze mari de acid ascorbic;

• dureri de cap, amețeli, senzație de pierdere a auzului, zgomote în urechi, care sunt semne ale unei supradoze;

• sindromul Reye (tulburări ale cunoștinței sau comportament anormal, sau vărsături) (a se vedea pct.

2."Ce trebuie să știți înainte să luați ASPIRIN PLUS C FORTE")

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1

Bucuresti 011478- RO

Tel: + 4 0757 117 259

Fax: +4 0213 163 497

e-mail: [email protected].

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează ASPIRIN PLUS C FORTE

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe etichetă. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine ASPIRIN PLUS C FORTE

∙ Substanţele active sunt acidul acetilsalicilic şi acidul ascorbic.

Fiecare comprimat efervescent conţine: acid acetilsalicilic 800 mg şi acid ascorbic 480 mg.

∙ Celelalte componente sunt: hidrogenocarbonat de sodiu (hidrogenocarbonat de sodiu și carbonat de sodiu), acid citric anhidru, povidonă K 30, dioxid de siliciu coloidal anhidru.

Cum arată ASPIRIN PLUS C FORTE şi conţinutul ambalajului

ASPIRIN PLUS C FORTE se prezintă sub formă de comprimate efervescente, rotunde, albe până la aproape albe, marcate pe fața superioară cu „crucea Bayer” în interiorul unui cerc.

Cutie cu 4 benzi multistratificate din hârtie/PE/Al/ionomer conținând 10 sau 20 comprimate efervescente. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:

Bayer S.R.L.

Şos. Pipera Nr.42, Etajele 1,16,17 Sect. 2, Bucureşti

România

Fabricantul

Bayer Bitterfeld GmbH

Ortsteil Greppin, Salegaster Chausse 1

Bitterfeld-Wolfen 06803,

Germania

Acest medicament este autorizat în Statele membre ale Spatiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Austria

Aspirin + C Forte 800 mg/480 mg Brausetabletten

Bulgaria

Аспирин С Форте 800 mg/ 480 mg ефервесцентни таблетки

 

(Aspirin C Forte 800 mg/480 mg effervescent tablets)

Croaţia

Aspirin plus C forte 800 mg/480 mg šumeće tablete

Czech Republic

Aspirin C Forte šumivé tablety

Hungary

Aspirin Plus C Forte 800 mg/480 mg pezsgőtabletta

România

ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/ 480 mg comprimate efervescente

Acest prospect a fost revizuit în IUNIE 2019.

OTC Da
Brand BAYER
Line ASPIRIN C
EAN 1908972001331
BBD 30 sept. 2025
Scrieti propria recenzie
Numai utilizatorii înregistrați pot adăuga review-uri. Te rugăm să să te conectezi sau îți creezi un cont
Întrebări și răspunsuri despre produs
Fii primul care pune o întrebare
Întrebări și răspunsuri despre produs

Comenzile cu acest tip de produs se pot achizitiona numai cu plata cu cardul.

Imaginile produselor prezentate pe site pot suferi modificari efectuate de producatori. Spring, Farmacia la Pret Mic face eforturi pentru a mentine informatiile actualizate insa acestea pot avea mici diferente fata de produsele livrate. Va rugam sa ne scrieti pe adresa [email protected] in cazul in care sesizati o diferenta de ambalaj.

Top 10 cele mai citite articole
Aloe vera: proprietati si beneficii pentru sanatate
Aloe vera: proprietati si beneficii pentru sanatate
Aloe vera are proprietati de hidratare a pielii, pastrand-o elastica, sanatoasa si stralucitoare. Aloe vera este perfecta pentru tenul gras, pentru ca o hraneste fara sa o incarce.
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen este unul dintre cei mai importanti indicatori pentru sanatatea ta. O saturatie scazuta poate duce la diferite complicatii si la necesitatea unei asistente medicale de urgenta sau a unei masti de oxigen. Sunt considerate normale pentru saturatia de oxigen valorile de peste 95%.
Antihistaminice: ce sunt, cum se folosesc si ce beneficii au
Antihistaminice: ce sunt, cum se folosesc si ce beneficii au
Antihistaminicele functioneaza prin oprirea unei substante numite histamina care afecteaza celulele din organism. Histamina este o substanta chimica eliberata atunci cand organismul detecteaza ceva daunator, cum ar fi o infectie.
Colagenul: ce beneficii are si de ce este important in organism
Colagenul: ce beneficii are si de ce este important in organism
Pielea reprezinta 16% din greutatea totala a corpului. Mai mult decat atat, in mod surprinzator, pana la 50 000 din celulele pielii mor in fiecare minut, iar aproape 50% din praful din gospodărie e format din celelule moarte ale pielii.
Vitamina D3: Beneficii, doza necesara si efectele carentei
Vitamina D3: Beneficii, doza necesara si efectele carentei
Vitamina D3 este una dintre numeroasele substante nutritive de care organismul are nevoie pentru a ramane sanatos. Este produsa de organism in mod natural atunci cand pielea este expusa la soare.
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazisul este o afectiune dermatologica cronica - Vezi aici care sunt cauzele aparitiei, cele mai intalnite simptome si cum poti diagnostica la timp boala pentru a aplica tratamentul corect. Psoriazisul nu afecteaza organismul doar ca boala in sine, ci, din cauza manifestarilor estetice, are un...
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Uleiul de cocos a devenit in ultimii ani unul dintre cele mai ravnite produse cosmetice datorita calitatilor sale miraculoase, atat in ingrijirea pielii, cat si a parului.
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
Atunci cand vrei sa ramai gravida trebuie sa stii ca nu este de ajuns sa renunti la pastilele anticonceptionale si atat. Din pacate, mediul actual de viata a facut ca gradul de fertilitate al femeilor sa scada dramatic, iar infertilitatea sa devina o problema de sanatate la nivel mondial. Este...
Smochinele: Beneficii pentru organism, reguli de consum
Smochinele: Beneficii pentru organism, reguli de consum
Smochinele sunt bogate in substante nutritive si sustin sanatatea organismului. Beneficiile consumului de smochine sunt nenumarate avand in vedere ca vorbim despre un fruct deosebit de complex. Smochinele sunt bogate in substante nutritive si sustin sanatatea organismului. Beneficiile consumului de...
Virusul Nipah: Simptome, rata de mortalitate, preventie si tratament
Virusul Nipah: Simptome, rata de mortalitate, preventie si tratament
Acest virus este gasit in special la liliacii frugivori (liliacii care se hranesc cu fructe) si poate fi transmis la oameni prin intermediul contactului direct cu fluidele corporale infectate ale animalelor sau prin consumul de produse contaminate de la animale infectate, precum laptele de liliac...