Pentru comenzi telefonice: 0374.471.155 | Program Call Center: Luni - Vineri, 9:00 - 18:00
Stimati clienti, datorita sarbatorilor Pascale este posibil sa apara intarzieri in livrarile coletelor. Ne cerem scuze pentru inconvenient. Paste fericit, plin de sanatate!

OTC - ANDM
Producator: SANDOZ
Data de expirare produs: 30.06.2025

Coldfexin/Coldfexin FORTE conține paracetamol, un analgezic care ameliorează durerea și reduce febra și fenilefrină, un decongestionant care ameliorează nasul înfundat.
Coldfexin/Coldfexin FORTE se utilizează pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii, inclusiv ameliorarea durerii, durerii de cap, a nasului înfundat și reducerea temperaturii la adulți și adolescenți cu vârsta peste 16 ani și greutate corporală peste 50 kg.

Pentru mai multe detalii consultati sectiunea de Prospect.

Coldfexin FORTE, 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orala, 10 plicuri, Sandoz

paracetamol/fenilefrina

în stoc
18,40 RON
Mai multe informații
Prospect OTC

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12013/2019/01-02-03

Anexa 1

12014/2019/01

Prospect

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Coldfexin 500 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală

Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală

paracetamol/fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse, nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Ce găsiţi în acest prospect:

  1. Ce este Coldfexin/Coldfexin FORTE şi pentru ce se utilizează
  2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE
  3. Cum să utilizaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE
  4. Reacţii adverse posibile
  5. Cum se păstrează Coldfexin/Coldfexin FORTE
  6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce este Coldfexin/Coldfexin FORTE şi pentru ce se utilizează

Coldfexin/Coldfexin FORTE conține paracetamol, un analgezic care ameliorează durerea și reduce febra și fenilefrină, un decongestionant care ameliorează nasul înfundat.

Coldfexin/Coldfexin FORTE se utilizează pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii, inclusiv ameliorarea durerii, durerii de cap, a nasului înfundat și reducerea temperaturii la adulți și adolescenți cu vârsta peste 16 ani și greutate corporală peste 50 kg.

Utilizați Coldfexin/Coldfexin FORTE numai dacă aveți gripă sau răceală asociate cu nas înfundat.

Dacă nu aveți nasul înfundat, se utilizează produsele care conțin numai paracetamol.

Dacă după 3 zile de tratament nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău trebuie să vă adresați unui medic.

  1. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE

Nu utilizaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE

1

dacă sunteţi alergic la paracetamol și clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6)

dacă aveți boală coronariană severă (o afecțiune asociată cu afectarea funcției inimii)

dacă aveți tensiune arterială mare

dacă aveți glaucom (o tulburare la nivelul ochiului deseori asociată cu creșterea presiunii lichidelor din ochi)

dacă aveți glanda tiroidă foarte activă (hipertiroidism)

dacă luați inhibitori de monoaminooxidază sau dacă luați antidepresive triciclice (pentru depresie) sau dacă ați luat în ultimile 14 zile

dacă aveți o afectare severă a ficatului (insuficiență hepatică severă)

dacă aveți o inflamație acută a ficatului (hepatită acută)

dacă utilizați alcool etilic în exces

Atenţionări şi precauţii

Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Coldfexin/Coldfexin

FORTE.

dacă aveți manifestări de tip Raynaud, o afecțiune determinată de circulația slabă a sângelui la nivelul degetelor de la mâini și picioare

dacă aveți diabet zaharat, o afecțiune asociată cu valori crescute ale zahărului în sânge.

dacă aveți insuficiență renală moderată și severă

dacă aveți tulburări ale funcției hepatice: insuficiență hepatocelulară moderată (inclusiv sindrom Gilbert), insuficiență hepatică severă (Child-Pugh > 9), hepatită acută și tratament concomitent cu medicamente care afectează funcția hepatică

dacă aveți anemie hemolitică (o reducere a numărului celulelor roșii ale sângelui care poate face ca pielea să apară galben palidă și poate determina slăbiciune sau lipsă de aer)

dacă știți că sunteți deshidratat

abuz de alcool etilic

dacă aveți malnutriție cronică

dacă aveți depleție de glutation datorită deficiențelor metabolice

dacă aveți astm bronșic sau sunteți alergic la acid acetilsalicilic (pentru ameliorarea durerii sau pentru diluarea sângelui). De asemenea, puteți fi alergic la Coldfexin/Coldfexin FORTE

dacă aveți prostata mărită

dacă aveți o tumoră a glandei suprarenale (numită feocromocitom)

Important

Acest medicament conține paracetamol. Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Nu luați niciodată mai mult Coldfexin/Coldfexin FORTE decât este recomandat. Dozele mai mari decât cele recomandate nu accentuează efectul de ameliorare a durerii, dar pot afecta grav ficatul. Simptomele afectării ficatului nu apar de obicei înainte de câteva zile. În caz de supradozaj este foarte important să vă adresați medicului cat mai urgent, chiar dacă vă simțiți bine. Nu luați împreună cu alte medicamente pentru gripă, răceală sau medicamente ce desfundă nasul.

Copii și adolescenți

Coldfexin/Coldfexin FORTE este indicat la adulți și copii cu vârsta peste 16 ani și greutate corporală peste 50 kg.

Coldfexin/Coldfexin FORTE împreună cu alte medicamente

2

Nu luați Coldfexin/Coldfexin FORTE dacă luați sau ați luat în ultimele 14 zile inhibitori de monoaminooxidază (inhibitori MAO cum sunt moclobemida sau tranilcipromina) sau antidepresive triciclice (cum sunt amitriptilina, amoxapina, clomipramina, desipramina sau doxepina), utilizate pentru tratamentul depresiei.

Deoarece ambele substanțe active din Coldfexin/Coldfexin FORTE, clorhidratul de fenilefrină și paracetamolul pot interacționa negativ cu alte medicamente, informați medicul sau farmacistul despre alte medicamente pe care le utilizați în același timp, în special:

medicamente care pot interacționa cu fenilefrina cum sunt medicamentele utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale mari, inimă și probleme circulatorii cum sunt

-simpatomimetice, incluzând medicamente ce desfundă nasul sau pentru ochi

  • vasodilatatoare
  • alfa și beta-blocante (de exemplu propranolol) și alte antihipertensive (de exemplu guanetidina)

medicamente care pot potența efectul fenilefrinei asupra vaselor de sânge ca

  • digoxină (pentru boli ale inimii)
  • tetracicline (pentru depresie) cum este maprotilina
  • antidepresive ca fenelzina, acid izocarboxilic, nialamidă
  • medicamente pentru boala Parkinson cum este selegilina
  • furazolidon (pentru infecții bacteriene)

medicamente care pot interfera cu metabolismul hepatic al substanțelor active din Coldfexin/Coldfexin FORTE și pot crește efectul toxic al paracetamolului asupra ficatului cum sunt

-alcool etilic

-barbiturice (sedative)

- anticonvulsivante (pentru epilepsie) cum sunt fenitoina, fenobarbital, metilfenobarbital și primidona

-rifampicina (pentru tuberculoză)

-probenecid (pentru gută)

medicamente care au influență asupra biodisponibilității paracetamolului la nivelul corpului cum sunt

-medicamente anticolinergice (de exemplu glicopironiu, propantelină)

-metoclopramid sau domperidonă (pentru greață și vărsături)

-colestiramină (pentru reducerea grăsimilor din sânge)

-izoniazidă (pentru tuberculoză),

warfarină și alte cumarinice (care subțiază sângele), deoarece efectul lor anticoagulant poate fi accentuat de utilizarea zilnică prelungită a paracetamolului cu risc crescut pentru hemoragie; dozele ocazionale de Coldfexin/Coldfexin FORTE nu au efect semnificativ.

utilizarea regulată de paracetamol poate crește efectul toxic al zidovudinei (AZT) (pentru tratamentul infecției cu HIV)

durata de acțiune a cloramfenicolului poate fi prelungită de paracetamol

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau e posibil să fi luat alte medicamente.

Coldfexin/Coldfexin FORTE împreună cu alimente, băuturi și alcool etilic

Nu consumați alcool etilic (de exemplu vin, bere, tărie) în timp ce utilizați Coldfexin/Coldfexin

FORTE.

Efectul alcoolului etilic nu va fi accentuat de administrarea paracetamol, dar alcoolul etilic poate crește efectele toxice ale paracetamolului asupra ficatului dumneavoastră.

Sarcina şi alăptarea

3

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament în cazul în care sunteți gravidă sau alăptați, credeți că puteți fi gravidă sau intenționați să aveți un copil.

Coldfexin/Coldfexin FORTE nu este recomandat pe parcursul sarcinii sau alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Nu au existat raporte referitoare la influența Coldfexin/Coldfexin FORTE asupra capacității dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Coldfexin/Coldfexin FORTE conține zahăr, sorbitol, aspartam, sorbitol, și sodiu [Coldfexin 500 mg/12,2 mg]

Acest medicament conține 17,5 mg aspartam (E 951) în fiecare plic.

[Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg]

Acest medicament conține 35 mg aspartam (E 951) în fiecare plic.

Aspartamul este o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunătoare dacă aveți fenilcetonurie (PKU), o afecțiune genetică rară în care fenilalanina se acumulează deoarece organismul nu o poate elimina corect.

Acest medicament conține 1mg sorbitol (E 420) în fiecare plic.

Acest medicament conține zahăr.

Dacă vi s-a spus de către medicul dumneavoastră că aveți intoleranță la unele zaharuri, adresați-vă

medicului înainte de a utiliza acest medicament.

[Coldfexin 500 mg/12,2 mg]

Fiecare plic conține zahăr 1,8 g per doză. Trebuie ținut cont de acest lucru în cazul pacienților care au diabet zaharat.

[Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg]

Conține zahăr 3,8 g per doză. Trebuie ținut cont de acest lucru în cazul pacienților care au diabet zaharat.

Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol sodiu (23 mg) per comprimat, adică practic „nu conține sodiu”.

  1. Cum să utilizaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

 

Doza recomandată este de:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vârsta

Câte plicuri

 

Cât de des

 

Adulți și copii cu vârsta peste

Un plic

 

Doza poate fi repetată la 4-6 ore

 

16 ani

 

 

Nu luați mai mult de 4 plicuri

 

 

 

 

 

 

 

în interval de 24 ore

 

Adulți și copii cu vârsta peste

 

 

16 ani cu greutate mai mare de

 

 

 

 

 

50 kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

Vă rog să aveți în vedere că dozele mai mari decât cele recomandate pot cauza un risc crescut pentru afectare foarte gravă a ficatului.

Mod de administrare

Administrare orală după dizolvare în apă.

[Coldfexin 500 mg/12,2 mg]

Dizolvați conținutul plicului într-o ceașcă mică (125 ml) de apă fierbinte, dar nu fiartă. Amestecați până se dizolvă și beți soluția incoloră și cu aromă de lămâie.

[Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg]

Dizolvați conținutul plicului într-o cană (250 ml) de apă fierbinte, dar nu fiartă. Amestecați până se dizolvă și beți soluția incoloră și cu aromă de lămâie.

Utilizarea la copii și adolescenți

Coldfexin/Coldfexin FORTE nu este recomandat pentru utilizare la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

Vârstnici

Nu sunt recomandări de modificare a dozei la persoanele vârstnice.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile sau se agravează, adresați-vă medicului dumneavoastră. Dacă luaţi mai mult Coldfexin/Coldfexin FORTE decât trebuie

Dacă dumneavoastră sau altcineva a luat mai mult Lekadol, dacă credeți că un copil a înghițit conținut din plic, adresaţi-vă imediat celui mai apropiat spital de urgență sau medicului dumneavoastră, chiar dacă dumneavoastră/cealaltă persoană vă simțiți/se simte mai bine, datorită riscului pentru afectare gravă, întârziată a ficatului. Luați acest prospect, orice plic rămas și recipientul cu dumneavoastră la spital sau la medic astfel încât să se poată afla ce medicament ați luat.

Dacă uitaţi să luaţi Coldfexin/Coldfexin FORTE

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  1. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Majoritatea oamenilor nu vor avea probleme, dar sunt și persoane care pot avea probleme.

Următoarele reacţii adverse pot să apară după utilizarea de paracetamol:

Rezumatul următor prezintă reacțiile adverse pentru paracetamol și fenilefrină.

Paracetamol

În doze terapeutice, efectele adverse ale paracetamolului apar rar și au evoluție clinică ușoară.

5

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane)

tulburări ale sângelui observate ca vânătăi inexplicabile, paloare și rezistență scăzută la infecții, discrazie sanguină care include tulburări ale plachetelor sanguine, reducere a numărului anumitor celule ale sângelui (agranulocitoză, leucopenie, trombocitopenie), anemie hemolitică, pancitopenie

funcție neobișnuită a ficatului (creștere a transaminazelor hepatice)

insuficiență hepatică

necroză hepatică

icter (îngălbenire a pielii și a ochilor)

bronhospasm (dificultate în respirație sau respirație șuierătoare)

hipersensibilitate incluzând erupție trecătoare la nivelul pielii și urticarie, prurit, umflare, purpură (mici sângerări sub piele), angioedem (umflare bruscă a pielii și a membranelor mucoase)

reacții alergice sau de hipersensibilitate incluzând erupție trecătoare la nivelul pielii, urticarie, prurit, transpirație, purpură (mici hemoragii sub piele), angioedem (umflarea bruscă a pielii sau a membranelor mucoase), anafilaxie (reacții alergice grave care determină dificultate în respirație sau amețeli)

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane)

după un tratament pe termen lung şi după utilizarea unor doze mari de paracetamol pot apărea piurie sterilă (urina conține celule sanguine albe, urină tulbure) și efecte renale

pancreatită acută (inflamație a pancreasului care determină durere severă la nivelul abdomenului sau a spatelui)

Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii.

Fenilefrină

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)

pierderea poftei de mâncare

greață și vărsături

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane)

tahicardie (bătăi rapide ale inimii)

palpitații (simțiți inima cum bate)

tensiune arterială mare

reacții alergice sau de hipersensibilitate incluzând erupție trecătoare la nivelul pielii, urticarie, anafilaxie (reacții alergice care pot determina dificultate la respirație și amețeli) și bronhospasm (dificultate în respirație sau respirație șuierătoare)

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane)

insomnie (dificultate la adormire)

nervozitate

tremor

anxietate

neliniște

confuzie

iritabilitate

amețeli

durere de cap

6

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/.

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România

Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1

București 011478- RO

Tel: + 4 0757 117 259

Fax: +4 0213 163 497

e-mail: [email protected].

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

  1. Cum se păstrează Coldfexin/Coldfexin FORTE

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare care este înscrisă pe cutie și plic după „EXP”.

Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină și umiditate.

Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare.

Păstrare după reconstituire:

Soluția reconstituită în apă fierbinte: 1 oră

Nu aruncaţi nici un medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  1. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine Coldfexin/Coldfexin FORTE

Substanţele active sunt paracetamol și clorhidrat de fenilefrină.

  • Fiecare plic conține paracetamol 500 mg și clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (echivalent cu fenilefrină bază 10,0 mg)
  • Fiecare plic conține paracetamol 1000 mg și clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (echivalent cu fenilefrină bază 10,0 mg)
  • Celelalte componente sunt acid ascorbic, zahăr, aspartam (E 951), aromă de lămâie (conține uleiuri naturale de lămâie, arome de substanțe naturale, maltodextrină, manitol (E 421), gluconolactonă, gumă arabică, sorbitol (E420), dioxid de siliciu coloidal anhidru și α-tocoferol (E 307)), zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid citric, citrat de sodiu.

Cum arată Coldfexin/Coldfexin FORTE şi conţinutul ambalajul

Coldfexin/Coldfexin FORTE este o pulbere albă cu miros de lămâie ambalată plicuri laminate din hârtie și aluminiu ambalate într-o cutie de carton.

7

Mărimi de ambalaj

Coldfexin 500 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală

6, 10, 20 plicuri

Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală 10 plicuri

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Sandoz S.R.L.,

Str. Livezeni nr. 7A,

540472 Târgu Mureş

România

Fabricanții

Hermes Pharma Ges.m.b.H

Schwimmschulweg 1a, 9400 Wolfsberg

Austria

Salutas Pharma GmbH

Otto-von-Guericke-Allee 1, 39179 Barleben,

Germania

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Belgia

Paracetamol/ Fenylefrine HCL Sandoz 500 mg+12.2 mg poeder voor drank

 

Paracetamol/ Fenylefrine HCL Sandoz 1000mg+12.2mg poeder voor drank

 

 

Bulgaria

PARACETAMOL/PHENYLEPHRINE SANDOZ 500 MG/12,2 MG POWDER FOR

 

ORAL SOLUTION

 

PARACETAMOL/PHENYLEPHRINE SANDOZ 1000 MG/12,2 MG POWDER FOR

 

ORAL SOLUTION

 

 

Estonia

Swispara

Grecia

LEKADOL

Irlanda

Rosip Decongestant Cold and Flu 500 mg/12.2 mg Powder for oral solution

 

Rosip Max Strength Decongestant Cold and Flu 1000 mg/12.2 mg Powder for oral

 

solution

 

Rowasip Cold & Flu Max Strength 1000 mg Powder for Oral Solution

 

 

Italia

LLOYDS FLU

Lituania

Swispara 500 mg/12,2 mg milteliai geriamajam tirpalui

 

Swispara 1000 mg/12,2 mg milteliai geriamajam tirpalui

Luxemburg

Paracetamol/ Fenylefrine HCL Sandoz 500 mg+12.2 mg poudre pour solution buvable

 

Paracetamol/ Fenylefrine HCL Sandoz 1000mg+12.2mg poudre pour solution buvable

 

 

 

8

 

Letonia

Paracetamol/ Phenylephrine HCL Sandoz 500 mg/12,2 mg pulveris iekšķīgi lietojama

 

šķīduma pagatavošanai

 

Paracetamol/ Phenylephrine HCL Sandoz 1000 mg/12,2 mg pulveris iekšķīgi

 

lietojama šķīduma pagatavošanai

 

 

Marea Britanie

Paracetamol/Phenylephrine Hydrochloride 500 mg/12.2 mg Powder for Oral Solution.

(Irlanda de Nord)

Paracetamol/Phenylephrine Hydrochloride 1000 mg/12.2 mg Powder for Oral Solution.

 

 

Republica Cehă

Paracetamol / Fenylefrin hydrochlorid Sandoz 500 mg/12,2 mg

 

Paracetamol / Fenylefrin hydrochlorid Sandoz 1000 mg/12,2 mg

România

Coldfexin 500 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală

 

Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluție orală

Slovenia

LEKADOL COMBO 500 mg/12,2 mg prašek za peroralno raztopino

 

 

Spania

Paracetamol /Fenilefrina Sandoz 1.000 mg/12,2 mg polvo para solución oral

 

EFG

Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie 2022.

OTC Da
Brand SANDOZ
Line Nici unul
EAN 744055426209
BBD 30 iun. 2025
Scrieti propria recenzie
Numai utilizatorii înregistrați pot adăuga review-uri. Te rugăm să să te conectezi sau îți creezi un cont
Întrebări și răspunsuri despre produs
Fii primul care pune o întrebare
Întrebări și răspunsuri despre produs

Imaginile produselor prezentate pe site pot suferi modificari efectuate de producatori. Spring, Farmacia la Pret Mic face eforturi pentru a mentine informatiile actualizate insa acestea pot avea mici diferente fata de produsele livrate. Va rugam sa ne scrieti pe adresa [email protected] in cazul in care sesizati o diferenta de ambalaj.

Top 10 cele mai citite articole
Aloe vera: proprietati si beneficii pentru sanatate
Aloe vera: proprietati si beneficii pentru sanatate
Aloe vera are proprietati de hidratare a pielii, pastrand-o elastica, sanatoasa si stralucitoare. Aloe vera este perfecta pentru tenul gras, pentru ca o hraneste fara sa o incarce.
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen: cum o masori, care sunt valorile normale la adulti si la copii
Saturatia de oxigen este unul dintre cei mai importanti indicatori pentru sanatatea ta. O saturatie scazuta poate duce la diferite complicatii si la necesitatea unei asistente medicale de urgenta sau a unei masti de oxigen. Sunt considerate normale pentru saturatia de oxigen valorile de peste 95%.
Antihistaminice: ce sunt, cum se folosesc si ce beneficii au
Antihistaminice: ce sunt, cum se folosesc si ce beneficii au
Antihistaminicele functioneaza prin oprirea unei substante numite histamina care afecteaza celulele din organism. Histamina este o substanta chimica eliberata atunci cand organismul detecteaza ceva daunator, cum ar fi o infectie.
Colagenul: ce beneficii are si de ce este important in organism
Colagenul: ce beneficii are si de ce este important in organism
Pielea reprezinta 16% din greutatea totala a corpului. Mai mult decat atat, in mod surprinzator, pana la 50 000 din celulele pielii mor in fiecare minut, iar aproape 50% din praful din gospodărie e format din celelule moarte ale pielii.
Vitamina D3: Beneficii, doza necesara si efectele carentei
Vitamina D3: Beneficii, doza necesara si efectele carentei
Vitamina D3 este una dintre numeroasele substante nutritive de care organismul are nevoie pentru a ramane sanatos. Este produsa de organism in mod natural atunci cand pielea este expusa la soare.
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazis: cum arata, de ce apare si cum se trateaza
Psoriazisul este o afectiune dermatologica cronica - Vezi aici care sunt cauzele aparitiei, cele mai intalnite simptome si cum poti diagnostica la timp boala pentru a aplica tratamentul corect. Psoriazisul nu afecteaza organismul doar ca boala in sine, ci, din cauza manifestarilor estetice, are un...
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Ulei de cocos: beneficii, utilizare si motive sa il folosesti
Uleiul de cocos a devenit in ultimii ani unul dintre cele mai ravnite produse cosmetice datorita calitatilor sale miraculoase, atat in ingrijirea pielii, cat si a parului.
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
10 sfaturi pentru cand vrei sa ramai gravida
Atunci cand vrei sa ramai gravida trebuie sa stii ca nu este de ajuns sa renunti la pastilele anticonceptionale si atat. Din pacate, mediul actual de viata a facut ca gradul de fertilitate al femeilor sa scada dramatic, iar infertilitatea sa devina o problema de sanatate la nivel mondial. Este...
Smochinele: Beneficii pentru organism, reguli de consum
Smochinele: Beneficii pentru organism, reguli de consum
Smochinele sunt bogate in substante nutritive si sustin sanatatea organismului. Beneficiile consumului de smochine sunt nenumarate avand in vedere ca vorbim despre un fruct deosebit de complex. Smochinele sunt bogate in substante nutritive si sustin sanatatea organismului. Beneficiile consumului de...
Virusul Nipah: Simptome, rata de mortalitate, preventie si tratament
Virusul Nipah: Simptome, rata de mortalitate, preventie si tratament
Acest virus este gasit in special la liliacii frugivori (liliacii care se hranesc cu fructe) si poate fi transmis la oameni prin intermediul contactului direct cu fluidele corporale infectate ale animalelor sau prin consumul de produse contaminate de la animale infectate, precum laptele de liliac...